Horizontální brusky na sklo – podrobněji

Kde jste se s nimi mohli setkat?

Sprchový kout, skleněný předěl místnosti, skleněná deska na kuchyňské lince, zábradlí na schodiště, zrcadlo, konferenční stolek, vitrína, posuvné dveře. Tohle jsou dokonalé příklady prvků z domácnosti, pro jejichž výrobu byly využity brusky na sklo. Dost možná právě ty horizontální.

Horizontální brusky na sklo v plochém provedení mají široké využití. Kromě opracování skla velkých rozměrů zvládají i brousit malá sklíčka. Aspoň brusky na sklo SULAK tohle dokážou.

Horizontální brusky na sklo a jejich využití

Horizontální brusky na sklo se používají pro rovné, oblé i nepravidelné hrany plochého skla. Poradí si s různými profily hran od tvaru písmene C přes trapéz až po rovné provedení. Využívají kvalitní diamantové kotouče široké škály zrnitostí od velmi jemných D46 až po hrubé D151 pro hrubé opracování hran. Mnohé modely umožňují založit i  dva kotouče na jedno vřeteno čímž se výrazně zvýší produktivita práce.  Podle typu kotouče s radiální drážkou (trapézová, rovná, rádiusová) je pak možné vybrousit do hrany skla odpovídající profily.

Hladinářský brousící stroj

Kategorie horizontálních brusek na sklo zahrnuje i tradiční hladinářský brousící stroj určen k broušení tabulového skla skromných rozměrů. U modelu BH 35 jde konkrétně o rozměr nepřesahující 0,5 m. I tento stroj využívá diamantový kotouč, disponuje uzavřeným chladícím okruhem a za příplatek se dá osadit frekvenčním měničem pro použití leštících kotoučů.

Horizontální brusky – Technologie dovedené k dokonalosti

Během dlouhých let vývoje byly horizontální brusky na sklo SULAK dovedeny k dokonalosti. Disponují technologiemi, které velmi usnadňují práci i ovládání.

Chlazení horizontálních brusek

Horizontální brusky na sklo SULAK jsou v základu vybaveny bezúdržbovým chladicím systémem s uzavřeným okruhem. Jeho  použití je bezpečné, překážkou není ani vysoké provozní zatížení. Regulovatelný systém chlazení minimalizuje  riziko poškození broušeného materiálu, Výsledkem je přesná a hladká hrana skla.

Broušení a leštění zároveň

Bruska může sklo brousit i leštit, aniž by bylo nutné stroj vypnout. Brusky  SULAK jsou dodávány s brousícími i leštícími kotouči. Navíc je vřeteno uvolněno pro náklon od vertikální osy, čímž se výrazně redukuje počet potřebných kotoučů pro dosažení úplné škály tlouštěk skel. Navíc lze polohu vřetene opakovaně dostavit na stejné polohy, neboť je bruska vybavena odměřováním polohy. Zmíněná nastavení se provádí za chodu. 

Velký výkon na malé ploše

Horizontální brusky na sklo SULAK jsou výkonné, kompaktní stroje, výkon je implementován do malého prostoru. Robustní modely zvládnou opracovat sklo o rozměrech až 2,5 × 2 metru, přesto jsou tiché. Hladina hluku dosahuje hodnoty 76 dB, což je ekvivalentní hladina hluku  rychlovarné konvice před varem.

Všechny horizontální brusky na sklo jsou kompatibilní s řadou příslušenství

Veškeré horizontální brusky na sklo SULAK je možné dovybavit volitelným příslušenstvím. Na výběr je například dopravník skla, přípravek na broušení úzkých skel, přípravek na broušení malých skel a další.

Bruska zvládá široké spektrum operací a pro svoji univerzálnost se stala vyhledávaným strojem do sklenářských dílen. Obsluha a údržba  stroje je přitom velmi jednoduchá, zapracování není složité, pracovníci si osvojí  ovládání neuvěřitelně rychle.